Az Árpád (Vasile Lucaciu) utcán katonai tiszteletadás, díszmenet és ortodox szertartás keretei között helyezték el a megemlékezés koszorúit a Román Katona Műemlékénél. Lerótta kegyeletét, többek között, Csehi Árpád, a Szatmár Megyei Tanács elnöke, Ilyés Gyula, Szatmárnémeti polgármestere, Kereskényi Gábor alpolgármester valamint az állami intézmények, politikai pártok és egyes civil szervezetek képviselői.
A régi, két évtizeddel ezelőtti időket idézte a Szociáldemokrata Párt és a Nemzeti Liberális Párt, majd közös koalíciójuk fellépése: a sok tíz ember felvonulása már-már erődemonstrációnak tűnt.
Százharmincöt évvel ezelőtt, 1877 május 9.-én szakadt el az Oszmán Birodalomtól Moldva és Havasalföld - ekkortól beszélhetünk Romániáról. A következő század közepén, május 9-én hajnalban tette le a fegyvert a hitleri Németország a győztes Antant erőivel szemben, azóta ünneplik kontinens szerte a Győzelem Napját (az, hogy Románia számára ez nem a vereség napja volt, az alig egy évvel korábbi átállásának köszönhető). Öt évvel később, 1950 május 9.-én az akkori francia külügyminiszter, Robert Schuman ismertette az Európai Unió eszmei hátterét jelentő Schuman-nyilatkozatot - e három esemény szolgáltatta a szerdai ünnepség történelmi alapjait.